Past Champions

     

Series

   Year 

Boat Name

Skipper

Skippers State

       Venue

 

1st

1969-70

Toenail

Mike Alsop

NSW

 

 

2nd

1970-71

Helter Skelter

Keith S Tickle

QLD

 

 

3rd

1971-72

Toenail

Mike Alsop

NSW

 

 

4th

1972-73

Bon Vivant

Peter Hollis

QLD

 

 

5th

1973-74

Excalibur

Rob Hawthorn

NSW

 

 

6th

1974-75

Excalibur

Rob Hawthorn

NSW

 

 

7th

1975-76

Lady Madonna

Mark Baker

NSW

 

 

8th

1976-77

Lady Madonna

Mark Baker

NSW

 

 

9th

1977-78

Lady Madonna

Mark Baker

NSW

   Brisbane QLD

 

10th

1978-79

Lady Madonna

Mark Baker

NSW

   Toronto NSW

 

11th

1979-80

Savior Faire

Ken McCarthy

QLD

   Mission Beach VIC

 

12th

1980-81

Lady Madonna

Mark Baker

NSW

 

 

13th

1981-82

Winddancer

Peter Randall

VIC

 

 

14th

1982-83

Winddancer

Peter Randall

VIC

 

 

15th

1983-84

Cowpat

Barry Watson

NSW

 

 

16th

1984-85

Down Under

Barry Watson

NSW

 

 

17th

1985-86

Down Under

Barry Watson

NSW

 

 

18th

1986-87

SBD

John Teasdale

NSW

   Toronto NSW

 

19th

1987-88

Tea Biscuit

Steven Grimes

QLD

   Brisbane QLD

 

20th

1988-89

Tea Biscuit

Steven Grimes

QLD

   Brisbane QLD

 

21st

1989-90

Pirate

Peter Randall

VIC

   Balnaring VIC

 

22nd

1990-91

Green Bus

Andrew Keag

QLD

   Sydney NSW

 

23rd

1991-92

Green Bus

Andrew Keag

QLD

   McCrae VIC

 

24th

1992-93

The Plot

Barry Watson

NSW

   McCrae VIC (W)

 

25th

1993-94

Idiot Grin

Matt Mulder

QLD

   Stradbroke Is QLD

 

26th

1994-95

Blue Octopus

Andrew Keag

QLD

   Batemans Bay ACT

 

27th

1995-96

Aquatic Biscuit

Steven Grimes

QLD

   Glenelg SA

 

28th

1996-97

Hakuna Matata

Andre Webster

ACT

   Sorento VIC

 

29th

1997-98

Sumo

Jason Beebe

QLD

   Sydney NSW (W)

 

30th

1998-99

The Gates Are Down, 

Andrew Keag

VIC

   Southport QLD

 

31st

1999-2000

Dr Kavorka

Arthur Brett

VIC

   Swan River WA

 

32nd

2000-01

Dr Kavorka

Arthur Brett

VIC

   Brighton & Seacliffe SA

 

33rd

2001-02

Dr Kavorka

Arthur Brett

VIC

   Black Rock VIC

 

34th

2002-03

Idiot Grin

Matt Mulder

QLD

   Toronto NSW

 

35th

2003-04

Double Happiness

Tim Hill

VIC

   Brisbane QLD

 

36th

2004-05

Freaky Stylie

Marcus Hamilton

VIC

   Sandringham VIC

 

37th

2005-06

Siggy Piggy Dish Pig

Marcus Hamilton

VIC

   Fremantle WA (W)

 

38th

2006-07

Siggy Piggy Dish Pig

Marcus Hamilton

VIC

   Black Rock VIC

 

39th

2007-08

Double Happiness

Tim Hill

VIC

   RQYS Manly QLD

 

40th

2008-09

AUS2323

Jono Neate

VIC

   RFBYC Perth WA

 

41st

2009-10

Chewbacca

Matt Mulder

QLD

   RQYS Manly QLD (W)

 

42nd

2010-11

Bella Anna

Geoff Fisher

Qld

   Sunshine NSW

 

43rd

2011-12

Bella Anna

Geoff Fisher

QLD

   McCrae VIC

 

44th

2014

Balance

Mark Bulka

VIC

   Adelaide SA

 

45th

2014

Balance

Mark Bulka

VIC

   Belmont NSW (W)

 

46th   2015        Bella Anna                Geoff Fisher      QLD                  Humpybong QLD

47th   2016        Bonfire                     Clay Cook         WA                    RFBYC

--ABOVEADS--

Our Sponsors

Yachting Australia News